Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Rekordowy XIX Zaborski Turniej Szachowy

Po dwuletniej przerwie, w sobotę 10 grudnia, w Centrum Kultury w Brusach odbył się XIX Otwarty Zaborski Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Brus. Pod względem liczby uczestników był to turniej rekordowy. Zawody zgromadziły na starcie aż 77 uczestników.
Do rywalizacji stanęli szachiści m.in. z Brus, Lubni, Czyczków, Chojnic, Człuchowa, Czerska, Lipusza, Bytowa, Konarzyn, Kartuz, Gdyni oraz Lęborka.
Zawody zostały rozegrane na dystansie 8 rund systemem szwajcarskim i podzielone na dwie sekcje, seniorów i juniorów do lat 16. Turniej główny jak zwykle był bardzo wyrównany i do ostatniej rundy ważyły się losy zwycięstwa. Ostatecznie wygrał Adrian Grajczak z UKS Wda Lipusz, przed Dariuszem Cyrą z Bytowa i Piotrem Januszewskim, reprezentującym Liverpool Chess Club. W sekcji do lat 16 zdecydowanie zwyciężył, wygrywając wszystkie partie, Dominik Klejdysz z Kamienia Krajeńskiego klub UKS Ósemka Chojnice.
Sukcesy odnieśli też szachiści z Brus. W kategorii zawodniczek zwyciężyła Magdalena Warsińska a trzecia była Maja Maciejewska. W kategorii do lat 19 zwyciężył Dawid Warsiński z Brus reprezentujący obecnie UKS Ósemka Chojnice. Wśród seniorów z rankingiem do 1800 drugi był Paweł Warsiński, w kategorii do lat 16 drugi był Karol Gawin a trzeci Franciszek Cuppa. I wreszcie w kategorii do lat 13 drugi był Artur Lewiński
Zawody zorganizował i przeprowadził z pomocą swoich podopiecznych z koła szachowego Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach oraz rodziców uczestników, Albin Kiedrowski. Sędzią głównym zawodów była Grażyna Turzyńska, której pomocą służyli Agnieszka Żywicka i Albin Kiedrowski. Nagrody wręczył Mirosław Stoltmann, zastępca dyrektora Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach. Statuetki i medale ufundowała Gmina Brusy.