SŁOWACJA - Zespół Folklorystyczny Furmani, MFF 2025

SŁOWACJA - Zespół Folklorystyczny Furmani jest członkiem CIOFF Słowacja, został założony w styczniu 2004 roku, działa przy Centrum Czasu Wolnego dla Dzieci i Młodzieży Domino Nitra. W lutym 2025 roku zespół świętował 20. jubileusz Wszyscy tancerze, śpiewacy i muzycy, obecnie w wieku od 16 do 30 lat, są byłymi członkami różnych dziecięcych zespołów ludowych działających w Nitrze. Działalność zespołu to również zbieranie i renowacja tradycyjnych strojów ludowych i ich części.
Zespół regularnie bierze udział w wydarzeniach organizowanych przez Miasto Nitra; ponadto, miał szereg występów i brał udział w konkursach (Košice – 2006, 2008, 2011) i festiwalach zarówno na Słowacji, jak i za granicą. (Telc, Praga, Mikovice - Czechy, Zoetemeer – NL, Kaposvar, Balatonlelle, Kapuvar – Węgry, Festiwal CIOFF w Bielsku-Białej – Polska, Festiwal CIOFF w Zielonej Górze – Polska, Festiwal CIOFF w Erfurcie – Niemcy, Festiwal CIOFF w Brnie – Czechy, Backy Petrovac – Serbia, Festiwal CIOFF w Cieszynie – Polska, Festiwal CIOFF w Myślenicach - Polska, Festiwal CIOFF w Treviso - Włochy, Festiwal CIOFF Polka - Pabianice, Polska)
Występy zespołu składają się z trzech komponentów - muzyki, śpiewu i tańca. Grupa prezentuje zwyczaje ludowe regionów Nitry i Tekova (zachodnia Słowacja) oraz wschodniej Słowacji. Program przedstawia charakterystyczne tańce, takie jak wolne czardasze, czardasze, tańce zwane „friska” (bardzo szybki taniec w parach), dziewczęce tańce w kółku, chłopięce tańce rekrutów, a także indywidualne partie solowe śpiewane i instrumentalne.
W programie:
„Na Žochárskej zábave” – tańce z regionu Topoľčany
„Regrútska rozlúčka z Podzoboria” – pieśni i tańce zoborskie
„Gajdošské tance z Veľkého Zálužia” – pieśni i tańce z regionu Nitry (obejmuje:
autentyczne pieśni i tańce z wsi Wielkie Zálužie - rekonstrukcja muzyki na dudach
i styl tańca muzyka Józefa Antalíka)
„Čilejkárska zábava” – pieśni i tańce z regionu Tekov (w tym czasownik, dziewczęta okrągłe
taniec, cardas i friska)
„Tance z Bidoviec” – pieśni i tańce ze wschodniej Słowacji (w tym dziewczęce tańce okrągłe,
czasownik, cardas i friska)
Nitra z której pochodzi zespół to miasto w zachodniej Słowacji, położone nad rzeką Nitrą. Stolica kraju nitrzańskiego oraz ośrodek administracyjny powiatu Nitra. Nitra zajmuje piąte miejsce wśród najludniejszych słowackich miast
Jeśli chodzi o sztukę kulinarną to narodowym słowackim daniem są halušky czyli małe ziemniaczane kluseczki, podawane najczęściej w sosie śmietanowo-bryndzowym i skwarkami (bryndzové halušky). Na Słowacji są one podawane praktycznie w każdej restauracji. Istnieją też specjalne bary, w których można zamówić rożnego rodzaju wariacje na temat tych klusek.
Słowacy cieszą się dużą sympatią wśród Polaków. Według danych CBOS w 2010 roku, sympatię do Słowaków deklarowało 44% Polaków, a w 2020 roku - 48%, co lokuje ich na drugim (po Czechach) miejscu spośród naszych sąsiadów.
Słowacja słynie z turystyki górskiej. Przyjeżdżają tu wielbiciele długich pieszych wędrówek oraz sportów zimowych. Ruch w górskich ośrodkach turystycznych trwa cały rok. Słowacja oferuje nie tylko malownicze krajobrazy, ale i dobrze przygotowaną infrastrukturę górską.