TURCJA - Zespół Tańca Ludowego Istanbuldans Spor Kulubu, MFF 2025
TURCJA - Zespół Tańca Ludowego Istanbuldans Spor Kulubu od czasu założenia w 1986 roku z powodzeniem reprezentuje turecki folklor w kraju i za granicą. Grupa jest w stanie wykonywać tańce należące do wszystkich regionów Turcji, a wswoim repertuarze posiada tańce z regionów: Zeybek, Kırklareli, Silivri, Üsküp, Çiftetelli, Bursa, Bilecik, Kafkas, Adıyaman, Hakkari, Urfa, Artvin, Bolu, Trabzon i Gaziantep, Mardin, Roman, Oryantal, Burdur, Semah. Zespół zdobywał wyróżnienia 6 razy: jeden raz pierwsze miejsce, 3 razy drugie, 6 razy trzecie miejsce na konkursach tańca ludowego organizowanych w Turcji w latach 1989–2013, we współpracy z Ministerstwem Kultury i Turystyki oraz Fundacją Sabanci. Zespół szkoli młodych ludzi zarówno teoretycznie, jak i w praktyce, z najlepszymi nauczycielami i muzykami, kontynuuje pracę nad tańcami ludowymi i zespołami muzyki ludowej. W swoim składzie ma dwie grupy A i B. W grupie A jest 50 tancerzy, z czego 25 to mężczyźni i kobiety, a w grupie B jest 60 tancerzy, a chór muzyki ludowej składa się z 20 instrumentów i 30 chórzystów.
Grupy brały udział w wielu konkursach w Turcji i osiągnęły sukces podczas konkursów i festiwali w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Norwegii, Danii, Szwecji, Rosji, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Syrii, Bośni, Macedonii, Japonii, Korei, Singapurze, Chinach, Egipcie i Armenii.
Na program zespołu składają się takie tańce jak:
- zeybek to regionalne tańce zachodniej Anatolii, zwłaszcza miasta Aydın i jego okolic. Uczciwość, odwaga i determinacja to główne cechy męskich tańców. Tańce kobiece wyrażają dostojność, elegancję i harmonię. Regionalne instrumenty to głównie dudy drumishrill, regionalna baglama i specjalny flet zwany „dilsiz kaval”. Stroje i dodatki są autentyczne i bogato haftowane.
- hora to regionalne tańce regionu Tracji. Zgoda, entuzjazm i miłość wyrażane są w figurach. Tańce składają się z żywych i rytmicznych figur. Regionalne instrumenty to bęben i piskliwa duda.
- horon to regionalne tańce wschodnich wybrzeży Morza Czarnego. Tańce są wykonywane w bardzo żywy sposób, podczas gdy tancerze są lekko przywiązani do siebie. Głównymi cechami tańców są pracowitość, zgoda i entuzjazm a towarzyszący im instrument regionalny nazywa się „kemence”
- bar to tańce często wykonywane we wschodniej Anatolii. Figury wyrażają koncepcje heroizmu i odwagi.
- halay to regionalne tańce południowo-wschodniej i środkowej Anatolii, a entuzjazm i miłość to są ich głównymi cechami,
- teke tańce często wykonywane na wybrzeżu Morza Śródziemnego i w regionie jezior Anima
Najważniejsze prestiżowe festiwale w których uczestniczył zespół to:
- Korea: Igrzyska Olimpijskie w Seulu w 1988 r
- Hiszpania: Walencja, Barcelona, Lal Coruna, Toledo, Malaga, Almandralejo,
Huelva, Badajoz
- Japonia: Tokio, Kioto, Sagai, Nagona
- Singapur: Singapur
- Jugosławia: Belgrad
- Andora: Andora
- Turcja: Nikozja
- Rumunia: Bukareszt, Sybin
- Szwecja: Sztokholm
- Francja: Dijon Concarneau
- Bułgaria: Warna, Sofia
- Norwegia: Oslo, Bergen
- Niemcy: Lingen, Northorn
- Węgry: Budapeszt, Eger
- Grecja: Leukada, Ioanninina
- Hong Kong:Hongkong
- Makau: Makau
- Usa: Rexburg (Idoho), Salt Lake City (Utah)
- Chiny: Pekin, Cendu
- Portugalia: Lizbona, Elvas
Turcja to kraj pełen interesujących ciekawostek. Na przykład, Święty Mikołaj, znany na całym świecie jako Santa Claus, pochodził z tureckiego miasta Myra, gdzie żył jako biskup w IV wieku. Jego postać stała się później inspiracją dla legendy o dobrodusznym staruszku rozdającym prezenty dzieciom. Inną anegdotą jest fakt, że kawa, którą pijemy na całym świecie, ma swoje korzenie w Turcji. To właśnie tutaj w XVI wieku po raz pierwszy zaczęto parzyć kawę na szeroką skalę, a turecka kawa, podawana w małych filiżankach, jest do dziś symbolem tureckiej gościnności.