ŚCINANIE KANI W MĘCIKALE
22.06.2022 na cyplu nad rzeką Brdą w Męcikale odbyło się kaszubskie widowisko obrzędowe ŚCINANIE KANI w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca ,,Krëbane" oraz kapeli ,,Krëbane"
z Centrum Kultury i Biblioteki im Jana Karnowskiego w Brusach. Gościnnie wystąpili też aktorzy Teatru Obrzędu Ludowego ZABORACY z Czyczków. W tańcu i śpiewie zaprezentowały się grupy PURTKI, GWIŻDŻE, MŁODZI KRËBANE oraz najstarsza grupa Zespołu KRËBANE. Reżyserem widowiska była Pani Danuta Miszczyk. Grupy tanecznie przygotowały Panie Katarzyna Kamrowska i Julia Jażdżewska, a wokalnie i instrumentalnie Pan Marcin Majkowski - instruktorzy z Centrum Kultury i Biblioteki im Jana Karnowskiego
w Brusach.
Ścinanie Kani to kaszubski zwyczaj świętojański. Ogólny zarys obrzędu nie różnił się bardzo od tego z zamierzchłych czasów jednakże wykonany był w bardzo symbolicznej formie. Dokładne pochodzenie tego zwyczaju nie jest znane, nie mniej wokoło niego obrosło mnóstwo legend. Obrzęd ścinania kani to swego rodzaju widowisko. Dziś kukłę kani - niegdyś prawdziwego ptaka, sytuowano w centralnej części placu. Kukła symbolizująca ptaka została pozbawiona głowy przez kata. Najpierw jednak odbył się specjalny proces, sędzia uznał kanię za winną wszelkiemu złu jakie spotyka ludzi na Kaszubach. Było to także swego rodzaju ostrzeżenie ludności przed tragicznymi skutkami złych czynów.
Spektakl ten odegrała młodzież z grupy MŁODZI KRËBANE. Towarzyszyli im aktorzy Teatru Obrzędu Ludowego ZABORACY z Czyczków.
Widowisko przyciągnęło do Męcikału nad rzekę Brdę rzesze oglądających. Realizowane
i dofinansowane było jako zadanie pn. "Kaszubska teatralna uczta z Zespołem Pieśni i Tańca Krëbane z Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach" w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego ogłoszonego przez Gminę Brusy.
Organizatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Sympatyków Kultury FOLKNIJ SE z Brus.